LG 75QNED86T6A
75", QNED86, QNED, 4K, 2024, DEProduct details
Display size (inches) | 75" |
Display technology | QNED |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR10, HLG |
Native refresh rate | 120 Hz |
Video connections | HDMI (4x) |
Weight | 33.30 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 44092591 |
Manufacturer | LG |
Category | TV |
Manufacturer No. | 75QNED86T6A.AVS |
Release date | 1-4-2024 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
TV type | LCD TV, LED TV, Smart TV |
Country code | DE |
Model year | 2024 |
Series | QNED86 |
Design | Flat |
Picture quality | 120 |
Display size (inches) | 75" |
Backlight | Edge LED |
Screen size (cm) | 190 cm |
Display technology | QNED |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Native refresh rate | 120 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 20 W |
Operating system | webOS |
TV tuner | DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 |
Built-in speakers | Stereo (2.0) |
Picture modes | Film, Standard |
Foot type | Tabletop |
Further features | Local Dimming |
Audio formats | AAC, AC3, Dolby Digital, HE-AAC, MP2, MP3 VBR, PCM, WMA |
VESA wall mount | 400 x 300 mm |
Assembly | Floor stand |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x) |
Data ports | RF / Coaxial IN (2x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Airplay, Bluetooth, Wi-Fi |
HDMI features | ALLM, eARC, HDMI CEC, VRR |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 82.80 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 100 - 240 V |
Energy efficiency class | D |
Smart home ecosystem | Amazon Alexa, Apple Home |
Communication standard | Amazon Alexa, Apple HomeKit |
Width | 1677 mm |
Height | 965 mm |
Depth | 30.90 mm |
Weight | 33.30 kg |
Country of origin | Switzerland |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Width | 1677 mm |
Height | 994 mm |
Depth | 370 mm |
Width of stand | 380 mm |
Weight including stand | 41.50 kg |
Product Safety |
Length | 181 cm |
Width | 23 cm |
Height | 123 cm |
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 2.TCL1,3 %
- 2.Thomson1,3 %
- 4.LG1,4 %
- 5.Hisense TV1,5 %
- 5.Samsung1,5 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 8.Hisense TV8 days
- 9.Philips9 days
- 10.LG10 days
- 10.Panasonic10 days
- 12.Sharp11 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 1.TCL1,9 %
- 2.Hisense TV2,6 %
- 2.LG2,6 %
- 4.Sony2,7 %
- 5.Samsung3 %