LG OLED55B49LA
55", B4, OLED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
14.30 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
LG
Category
TV
Manufacturer No.
OLED55B49LA.AVS
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Detail colour: Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2024
Series
B4
Design
Flat
Display properties
Picture quality
120
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Dolby VisionHDR10HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
20 W
Operating system
webOS
TV tuner
DVB-CDVB-S2DVB-T2
Built-in speakers
Stereo (2.0)
Picture modes
CinemaFilmGameLivelySportsStandard
Foot type
Side feet
Audio formats
AACAC3aptX-LLHE-AACMP2MP3.ZIPPCMWMA
Video file formats
Dolby Vision
Mounting
VESA wall mount
300 x 200 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)
Data ports
RF / Coaxial IN (2x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (2x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
AirplayBluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMeARCHDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
82.80 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
100 - 240 V