Philips 55OLED809/12
55", OLED, 4K, 2024
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
55"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
Dolby VisionHDRHDR10HDR10+HLGIMAX Enhanced
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
HDMI (4x)
Weight
17 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Philips
Category
TV
Manufacturer No.
55OLED809/12
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Chromed
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Model year
2024
Display properties
Display size (inches)
55"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
139 cm
Display technology
OLED
Panel technology
TFT
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
70 W
Operating system
Google TV
memory
16 GB
TV tuner
DVB-CDVB-SDVB-S2DVB-TDVB-T2
Built-in speakers
Dolby AtmosDolby DigitalStereo (2.1)
Picture modes
energy-savingFilmGameStandard
Foot type
Tabletop
Further features
Ambient light sensorAmbilightAuto ECO modeAutomatic switch-offEPGMicro dimming
Audio formats
Dolby AtmosDolby DigitalDolby Digital PlusDTSDTS-HD
Video file formats
AVCAVIH.264H.265HEVCMKVMPEG-1MPEG2TSMPEG4 SP/ASPVP9
Mounting
VESA wall mount
300 x 300 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Video connections
HDMI (4x)
Audio Connections
Digital Audio Out (1x)Jack 3.5mm (2x)
Data ports
RF / Coaxial IN (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (1x)USB-A 3.0 (1x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ALLMARCeARCHDCP 2.3HDMI 2.1HDMI CEC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
84 W
Power consumption (standby)
0.30 W
Input voltage
220 - 240 V