Samsung GQ77S95DAT
77", OLED, 4K
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
Key specifications
Display size (inches)
77"
Display technology
OLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Weight
18.30 kg
Documents
Technical data sheet.pdf
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
GQ77S95DAT
Release date
Colour
Colour
Black
Exact colour description
Black
TV properties
TV type
OLED TVSmart TV
Display properties
Display size (inches)
77"
Backlight
self-luminous
Screen size (cm)
195 cm
Display
OLED
Display technology
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDR10+HLG
Native refresh rate
144 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
70 W
Built-in speakers
Built-in loudspeakerDolby AtmosSurround Sound (4.2)
Picture modes
FilmGameStandard
Foot type
Tabletop
Audio formats
Dolby AtmosDolby Digital Plus
Mounting
VESA wall mount
400 x 400 mm
Assembly
Floor stand
Connections
Data ports
CI slot (1x)
USB ports
USB-AUSB-C
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)USB-C 2.0 (1x)
Wireless transmission
Airplay 2Bluetooth
HDMI features
ARCeARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
42 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V