Samsung QE65QN95AAT
65", QN95, NeoQLED, 4K, 2021, CH
Currently out of stock
Free shipping starting at 30,–
Product details
  • NeoQLED technology for vibrant colors and sharp images
  • Object Tracking Sound (OTS) for precise, room-filling sound
  • Q-Symphony feature for synchronization between TV and soundbar
  • Productivity features like Google Duo and Samsung Health's Smart Trainer
  • Versatile connectivity options with 4 HDMI and USB ports.
Key specifications
Display size (inches)
65"
Display technology
NeoQLED
Display resolution
4K
Dynamic range
HDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
120 Hz
Video connections
DVB-C (1x)DVB-S2 (1x)DVB-T (1x)DVB-T2 (1x)HDMI (4x)
Weight
23.30 kg
Documents
General information
Item number
Manufacturer
Samsung
Category
TV
Manufacturer No.
QE65QN95AATXXN
Release date
Colour
Colour
Silver
Exact colour description
carbonsilver
TV properties
TV type
QLED TVSmart TV
Country code
CH
Model year
2021
Series
QN95
Design
Slim
Display properties
Display size (inches)
65"
Backlight
Full Array LED
Screen size (cm)
163 cm
Display technology
NeoQLED
Display resolution
4K
Image resolution
3840 x 2160 Pixels
Dynamic range
HDRHDR10HDR10+HLG
Native refresh rate
120 Hz
Aspect ratio
16:9
Features + Functions
Audio output
70 W
Operating system
Tizen OS
TV tuner
DVB-T2
Built-in speakers
Built-in loudspeaker
Picture modes
Film
Mounting
VESA wall mount
400 x 300 mm
Connections
Video connections
Audio Connections
Optical TOSLINK (1x)
Data ports
Card reader (1x)
USB ports
USB-A
Exact USB ports
USB-A 2.0 (3x)
Network connections
RJ45 (1x)
Wireless transmission
BluetoothWi-Fi
HDMI features
ARCeARC
Number of CI+ slots
1x
Power supply
Power consumption
180 W
Power consumption (standby)
0.50 W
Input voltage
220 - 240 V