Sony KD-55X85L
55", X85L, LCD, 4K, 2023Product details
Display size (inches) | 55" |
Display technology | LCD |
Display resolution | 4K |
Dynamic range | Dolby Vision, HDR |
Native refresh rate | 120 Hz |
Video connections | HDMI (4x) |
Weight | 16.30 kg |
Documents | Technical data sheet.pdf |
Item number | 25194299 |
Manufacturer | Sony |
Category | TV |
Manufacturer No. | KD55X85LAEP |
Release date | 1-3-2023 |
Colour | Black |
Exact colour description | Black |
TV type | LCD TV |
Model year | 2023 |
Series | X85L |
Design | Flat |
Display size (inches) | 55" |
Backlight | Full Array LED |
Screen size (cm) | 139 cm |
Display | LCD |
Display technology | LCD |
Panel technology | VA |
Display resolution | 4K |
Image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
Native refresh rate | 120 Hz |
Aspect ratio | 16:9 |
Audio output | 20 W |
Operating system | Android |
memory | 32 GB |
TV tuner | Analog & Digital, DVB-C, DVB-S, DVB-T |
Built-in speakers | Dolby Atmos, Dolby Digital, Stereo (2.0) |
Picture modes | Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark |
Image setting | XR Triluminos Pro |
Foot type | Rotatable |
Further features | Voice control |
Audio formats | AAC, AAC+, AC3, MP3 VBR, mp4 |
Video file formats | 3gp, 3GPP, AVC, AVI, AVS, DivX, mp4, MPEG, MPEG-1, MPEG2PS |
VESA wall mount | 300 x 300 mm |
Audio Connections | Digital Audio Out (1x) |
Data ports | RS-232 (1x) |
USB ports | USB-A |
Exact USB ports | USB-A 2.0 (2x) |
Network connections | RJ45 (1x) |
Wireless transmission | Airplay 2, Bluetooth, Chromecast, Wi-Fi |
HDMI features | Audio return channel, eARC, HDMI 2.0 |
Number of CI+ slots | 1x |
Power consumption | 178 W |
Power consumption (standby) | 0.50 W |
Input voltage | 220 - 240 V |
Energy efficiency class | F |
Scope of delivery | Power cable, Remote control |
Communication standard | Amazon Alexa, Apple HomeKit |
Width | 1228 mm |
Height | 709 mm |
Depth | 56 mm |
Weight | 16.30 kg |
Manufacturer commitment | RE100, SBTi |
Width | 1228 mm |
Height | 784 mm |
Depth | 336 mm |
Width of stand | 1108 mm |
Weight including stand | 17.40 kg |
Product Safety |
Length | 133.50 cm |
Width | 15.50 cm |
Height | 84 cm |
Weight | 24 kg |
Compare products
Goes with
Reviews & Ratings
Statutory warranty score
Source: Galaxus- 7.Dyon1,6 %
- 8.Sharp1,7 %
- 8.Sony1,7 %
- 8.Xiaomi1,7 %
- 11.Toshiba1,9 %
Statutory warranty case duration
Source: Galaxus- 5.TCL5 days
- 6.Samsung6 days
- 7.Sony7 days
- 8.Hisense TV8 days
- 9.Philips9 days
Return rate
How often is a product of this brand in the «TV» category returned?
Source: Galaxus- 2.Hisense TV2,6 %
- 2.LG2,6 %
- 4.Sony2,7 %
- 5.Samsung3 %
- 6.Xiaomi3,2 %
- Bright and high-contrast image with natural colours
- Very good equipment
- Sound quality only average
- Operation sometimes a little tricky
- Picture quality
- HDMI 2.1
- Flexible foot position
- Picture quality
- HDMI 2.1
- Flexible foot position
- Great picture quality
- Extensive equipment with full streaming offer
- Sound only average
- Operation takes some getting used to
The X85L is one of Sony's most interesting televisions. It stands out from cheaper models with its 100 Hz screen, while the next best model is much more expensive with manageable advantages. The well-balanced picture with good contrast is one of the best in this price range. The equipment is largely complete and you quickly get used to the operation.
The 55-inch Sony X85L is an ideal smart TV for everyday use. It is easy to set up and operate and conveniently comes with two remote controls. Visually, it looks discreet, classic and elegant, and it has no real weaknesses either acoustically or visually. Its only problem is that many extremely good 2023 OLED TVs, also in 55 inch, are not that much more expensive.