Feldherr FS035A004 35 mm foam inlay for miniatures in scale 1:72 (20 mm) 36 Fä
Delivered between Sat, 13-6 and Sat, 4-7
Free shipping starting at 30,–
Product details
For the safe and organized storage of tabletop miniatures in 1:72 scale (20 mm).
This Feldherr foam insert features 36 equally sized compartments for the secure and tidy storage of tabletop miniatures in 1:72 scale (20 mm). The insert is suitable for miniatures from games such as "Behind Omaha," "Rapid Fire," or "Point Blank Game."
- Each of the 36 compartments measures 50 mm long x 25 mm wide x 25 mm deep.
The full-size foam insert has dimensions of 345 mm x 275 mm x 35 mm total height (25 mm usable height + 10 mm foam base).
- High-quality, fine-pored foam
- Chlorine-free and acid-free
- Made in Germany.
Number of figures | 36x |
Length | 345 mm |
Width | 275 mm |
Item number | 56411570 |
Manufacturer | Feldherr |
Category | Tabletop miniatures |
Manufacturer No. | FS035A004 |
Release date | 14-3-2025 |
Material group | Foam material |
Material | fine-pored foam |
Minimum age | 14 years |
Tabletop Art | Tabletop accessories |
Number of figures | 36x |
CO₂ emissions | 1 kg |
Scope of delivery | 1 piece |
Length | 345 mm |
Width | 275 mm |
Height | 35 mm |